1984 – George Orwell

Arka Kapak

Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (…) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

Can Yayınları, bu “bütün zamanların kitabını” Celâl Üster’in özenli çevirisiyle okura sunmaktan kıvanç duyuyor.

Yorumum

Can Yayınları’nı çok sevmezdim. Tek sebebi ise bütün kitaplarda aynı tasarımı kullanmasıydı. Fakat yakın zamanda kitapların tasarımlarını değiştirmeye başladılar. Uzun zamandır almak istediğim 1984 kitabını da bu sayede aldım. Çok büyük beklentilerle başladım kitaba. Ölmeden önce okunması gereken eserler arasından yer alan bir kitap. Goodreads’de de iyi not almış. Dedim okunur bu.

Kitap o kadar yavaş ilerliyor ki, sıkıla sıkıla 1 haftada bitirebildim.

İktidar hırsı bürümüş insanlar, halkı hiçe sayıyor. Özel hayat diye bir şey kalmıyor. Televizyonlar hem görüntü ses veriyor, hem de görüntü ses alıyor. İktidara karşı gelenler, iktidarın istediklerini yapmayanlar ortadan kaldırılıyor. Aşk yasak, sevgi yasak, Big Brother’ın yani iktidarın elinde her şey. Kahramanımız Winston bu yasakları deliyor ve olaylar gelişiyor.

5 üzerinden 3 verdim ama okurken sıkıldığımdan dolayı. Yoksa konu gayet güzel, sadece biraz yavaş gidiyor. Okumanızı öneririm.

1984 Kitap Kapağı 1984

Parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell'in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

Can Yayınları, bu "bütün zamanların kitabını" Celâl Üster'in özenli çevirisiyle okura sunmaktan kıvanç duyuyor.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.