Benim Gözümden Dünya – Albert Einstein

Albert Einstein’ın hayatını merak ettiğim için okudum. Ama sıkıntıdan bitirene kadar canım çıktı diyebilirim. Bu tür kitapları okumayı seviyorsanız alabilirsiniz. Başka türlü okunabilecek bir kitap değil.

Devletin en önemli görevinin bireyi korumak ve ona yaratıcı kişiliğini geliştirme fırsatı vermek olduğunu düşünüyorum.

Arka Kapak

Benim Gözümden Dünya’da, Albert Einstein’ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar… Benim Gözümden Dünya bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanamayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor.

İnsanlar korku, ceza ve ölümden sonra ödüllendirileceği umuduyla kendini kısıtlamak zorundaysa, kesinlikle oldukça zavallı bir yolda ilerliyordur.

Einstein insanlığı, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. “İyi ve Kötü,” “Din ve Bilim,” Aktif Pasifizm,” “Hristiyanlık ve Yahudilik,” “Azınlıklar” ve “Bir Arapa Mektup” gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya işte bu inançların savunması niteliğindedir.

“İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiğiyle belirlenir.”
A. Einstein

Yorumum

Einstein’ın fizik dışında ki konularda neler düşündüğünü görebileceğiniz bir kitap. Einstein’ın kendi cümleleriyle bunları okumak farklı bir güzellik.

Bir öğretmenin en önemli marifeti, yaratıcılığa ve bilgiye duyulan hazzı uyandırmaktır.

Benim gözümden dünya Kitap Kapağı Benim gözümden dünya
Albert Einstein
Good and evil
1 December 2008
115

Benim Gözümden Dünya'da, Albert Einstein'ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar... Benim Gözümden Dünya bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanamayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. Einstein insanlığı, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. "İyi ve Kötü," "Din ve Bilim," Aktif Pasifizm," "Hristiyanlık ve Yahudilik," "Azınlıklar" ve "Bir Arapa Mektup" gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya işte bu inançların savunması niteliğindedir.

"İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiğiyle belirlenir."
A. Einstein

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.