Casus – Paulo Coelho

Arka Kapak

Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarakdeğil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.

Mata Hari’nin tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın…

Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı Casus’ta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

casus

Yorumum

Paulo Coelho’nun severek ve sıkılmadan okuduğum ilk kitabı. Paulo Coelho, Simyacı kitabıyla tanınan bir yazar. Belki 10 defa o kitabı okumayı denedim ama hiç bitirmeyi başaramamıştım. Bu yüzden bu kitaba başlamak konusunda biraz tedirgin olsam da en sonunda başladım ve iyi ki başlamışım. 2-3 günde bitirebildim.

İdamıma , o saçma casusluk iftirası yüzünden değil ,hayalini kurduğum kişi olmayı seçtiğim için karar verildiğini hepimiz biliyoruz; hayallerin bedeli hep yüksek olmuştur.

Kitapta asıl adı Margaretha Geertruida Zelle olan Mata Hari’nin hayatı anlatılıyor. Mata Hari’nin avukatıyla olan yazışmalarından yola çıkarak yazılan kitap kendini okutmasını biliyor. Heyecanla okuyorsunuz. Mata Hari’nin özgürlüğüne düşkün bir kadın olması başına olmadık işler açıyor. Kimsenin ne dediğine aldırmadan, nasıl mutluysa o şekilde yaşıyor. İyi bir dansçı olması bu yaşantıya ön ayak oluyor diyebiliriz. Hükümetlerin savaş zamanı Mata Hari’den istekleri bir hayli fazla oluyor. Herkes casusluk yapmasını istiyor fakat o bunlara aldırmıyor. Buna rağmen casuslukla suçlanıp idam ediliyor.

Hepimiz kendi yaşamımızın ,kendi geçmişimizin ,doğru ya da yanlış kabul ettiğimiz yasaların tutsağıyız.

Ömrümün sonuna dek aşkı tadamacağıma emindim,zaten ne fark ederdi ki?Bana göre aşk ve güç aynı şeydi.

Casus Kitap Kapağı Casus
Paulo Coelho
Diğer
Can Yayınları
2016
150

Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.

Mata Hari'nin tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın...

Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı Casus'ta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.