Cüneyt İnay Özel Röportaj

1983 Kayseri doğumlu olan Cüneyt İnay, ilk,orta ve lise eğitimini Kayseri’de tamamladı. Geniş Aile ile zirveye ulaştı. Geniş Aile’nin senaristi olan Cüneyt İnay, o güldüğümüz Cevahir’in, Ulvi’nin, Koyu Bilal’in yaratıcısı. Kemik, Penguen, Gırgır ve Fermuar gibi mizah dergilerinde de yazarlık yaptı. Ayrıca 2 kitabı var. Pür Neşe ve Üst Düzey Ayrılık.

Geçelim röportaja 🙂

-İlk kitabınızı ne zaman okudunuz?

İlkokuldan önce okumayı sökmüştüm. Cin Ali’nin Atı’nı okumuştum. Ama çok uzun sürdü, olay çok uzun değildi at normal atlık yapıyor, Ali de şaşırıyordu. Babası da Ali daha çok şaşırsın diye aynı cümleleri biraz değiştirerek tekrarlıyordu.

-Yazmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

Çok geç karar verdim. Aslında tam karar aldığım anı da hatırlamıyorum. Gelişen olaylar beni biraz buralara itti. Ama Geniş Aile dizisini yazmaya karar verdiğim an, mizah dergilerinden yazmayı bırakmaya karar verdiğim andır. Kitap yazmaya karar verdiğim an ise haftalık dizi yazma mesailerinin aralarıdır.

-Türk yazarlarından severek okuduğunuz kimler var?

Hüseyin Nihal Atsız, Nihat Genç ve Sabahattin Ali. Hikmet Yamansavaşçılar’ın da çizgi romanlarını çok beğenirim.

-Yabancı yazarlardan severek okuduğunuz kimler var?

O. Henry.

-Neden bu tür kitap yazmaya yöneldiniz?

İlk kitabım Pür Neşe karışık bir türde kitap, yarısı mizah yazıları, diğer yarısı ise ciddi şiirlerden oluşmakta. Biraz kafa karıştırıyor o yüzden. Üst Düzey Ayrılık ise aslında küçük aşk hikayelerini mizahi ve lirik bir dilde anlatan bir kitap, örneği olmadığı için bu da kafa karıştırıyor. Üçüncü kitabımda da inşallah insanların kafasını karıştırmaya devam edeceğim.

-Türk kitap okurlarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Kitap okumasalar dahi başkalarını kitap okumaya teşvik etsinler. Milleti teşvik ede ede kendileri de okumaya başlar diye düşünüyorum.

-Türkiye dünyada kitap okuma oranında 11. sıraya yükseldi, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Okuma değil de satış olabilir. Çünkü artık herkes kitap çıkarabiliyor. Kendi biyografisini yazıp, 5000 adet bastıran ve 4000 tanesini yine kendisi satın alan adamlar var.

-Kitaplarda gerçekçiliğe mi yoksa gerçeküstü hikayelere mi daha çok yer verilmeli?

Kitaba bağlı. Ben genelde politik kitaplar okurum ama soruda bahsedilen öykü ve roman galiba. Yani bunlar fantastik mi olmalı yoksa gerçekçi mi olmalı? Kendi dünyasına inandırdığı müddetçe hepsi de olur.

-Sizce her kitap kişisel gelişim için bir artı mıdır?

Elbette. Kitap okumak insanların analitik düşünme yetisini geliştirir.

-En son okuduğunuz kitap nedir?

Dijital Çağda İslam – Gary R. Bunt

-Kitap yazarken ne yapıyorsunuz?

Bir şey yazarken düzenli uyurum ama ekstra performans gerekirse yani sabahlamak gerekirse, elma yerim ve sade soda içerim.

-Okuduğunuz ve beğendiğiniz 5 kitap nedir?

Hüseyin Nihal Atsız – Ruh Adam.

Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf.

O.Henry – Dünya Vatandaşı.

Hikmet Yamansavaşçılar – Karabala 2.

Tolstoy – Kazaklar.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.