Doğu Yücel Özel Röportaj

15 Nisan 1977’de İstanbul’da doğdu. Babası tiyatro-sinema sanatçısı Erkan Yücel, annesi ise gazeteci-yazar Şükran Yücel’dir. Çocukluğu ve okul yılları İzmir’de geçti. İzmir Amerikan Koleji’nde okudu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu; ancak para saymayı bile bilmiyor!

“Rüya Çocuk”, “Hayalperest” ve “Ölü Sevgiliye Mektup” isimli öyküleri 1997 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda başarı ödülü aldı. 1998’de Nostromo Kısa Bilim Kurgu Hikaye Yarışması’nda “Ölümsüzlüğün Gıcık Sırrı” isimli hikayesiyle başarı ödülü kazandı.

Bu hikayeleri de kapsayan “Düşler Kabuslar ve Gelecek Masalları” 2000’de önce Çitlembik yayınları tarafından sonra ise Stüdyo İmge yayınları tarafından piyasaya çıktı.

 

-İlk kitabınızı ne zaman okudunuz?

İlkokulda okudum. Kitaplar arasında yaşıyordum zaten, annem sürekli kitap okurdu, her duvarda bir kütüphane. O kütüphaneden kitaplar seçip okumaya çalışırdım. Fakat bunlar hep yaşımın üstünde kitaplardı, o yüzden hiçbirini okuyamadım. Bir gün harçlığımı alıp kitapçıya gittim, ismini sevdiğim için Jules Verne’in 15 Yaşında Kaptan kitabını aldım ve hayatım değişti. Ondan sonra da diğer Jules Verne kitapları ve Macera Tüneli gibi seriler geldi.

-Yazmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

Hayalperest bir çocuktum. Çok dalgındım, öyle ki annem benim sağır olduğumu düşünmeye başlamış. Birden bire gerçek dünyadan kopup kendi hayal dünyama dalıyordum. Filmlerin çok etkisi vardı o dönem. Süper kahraman filmleri, Yıldız Savaşları, E.T., Bitmeyecek Öykü gibi filmler, Clementine gibi çizgi filmler hayal gücümü tetikliyor ve kendi zihnimde gerçekleşen bir macerada buluyordum kendimi. Daha sonra bu maceraları yazmaya karar verdim. Okul defterlerim çocuksu hikayelerle dolmaya başladı.

-Türk yazarlarından severek okuduğunuz kimler var?

Çok var. Gençlik yıllarımda Müfit Özdeş, Orhan Pamuk, Orhan Duru, son zamanlarda ise Hakan Bıçakcı, Alper Canıgüz, Barış Müstecaplıoğlu, Murat Başekim sevdiğim yazarlar arasında.

-Yabancı yazarlardan severek okuduğunuz kimler var?

Çookkk var… Jules Verne ile başlayan yolculuğumda dönem dönem farklı yazarları idol belledim kendime. Stephen King, Italo Calvino, Paul Auster, Boris Vian, Bret Easton Ellis, Dino Buzzati, Douglas Adams… Daha sonra kimseyi idol bellemeden, hepsinin sevdiğim yönlerini alıp özgün bir ses bulmanın önemini fark ettim.

-Neden bu tür kitap yazmaya yöneldiniz?

Türler bana anlamsız geliyor. Ürün etiketinin üzerinde yazan barkoddan farkları yok. Önemli olan hikayenin anlamlı olup olmadığıdır, yazmaya değer bir öykü müdür, değil midir, yazmaya mecbur hissediyor muyum hissetmiyor muyum? Eğer yazmaya mecbur hissettiğim, dünyaya dair önemli bir sözü olan, ilginç bir hikaye varsa türü ne olursa olsun yazarım. Bugüne kadar masal edebiyatından polisiyeye kadar birçok tarzda yazdım ama “hadi şu tarzda yazayım” deyip yola çıkmadım. Aklıma düşen hikayenin ve anlatmak istediğim derdin peşine düştüm.

-Türk kitap okurlarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Kitapçıya gidip kitapların sayfalarını karıştırarak, ayak üstü okuyarak kitap seçmeleri. Ne bestseller raflarına ne de eleştirmenlerin söylediklerine kansınlar. Gidip, sadece birkaç paragrafını sevdikleri için bir kitap seçsinler. Ben etkilendiğim çoğu kitabı böyle keşfettim. Kimse bana Chesterton’ı, Vian’ı, Lovecraft’i önermedi, kitapçıya gidiyor, ayaküstü ilgimi çeken kitapları okuyordum, sararsa alıyordum. Şimdi okurlar eleştirmenleri, youtube’da kitap yorumu yapanları takip edip duruyorlar. Onları da takip etsinler ama dediğimi de yapsınlar. Bir kitap seçmek, bir kişinin fikir dünyası için çok önemli bir egzersizdir.

-Türkiye dünyada kitap okuma oranında 11. sıraya yükseldi, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu gerçek mi? 🙂 Gerçek olduğunu sanmıyorum. Gerçek olsaydı, nüfusumuz bir hayli kalabalık olduğundan kitap satışları da çok yüksek olurdu. Oysa kitap satışları ülkemizde çok düşük. Kitap fiyatları dünyaya kıyasla ucuz olmasına rağmen.

-Kitaplarda gerçekçiliğe mi yoksa gerçeküstü hikayelere mi daha çok yer verilmeli?

Hikaye ne gerektiriyorsa o. Bazı hikayeler gerçeküstü öğelere ihtiyaç duyar ve ancak öyle anlatılabilir. Bazıları ise tamamen gerçekçi olduğunda etkili olur.

-Sizce her kitap kişisel gelişim için bir artı mıdır?

Kişisel gelişim tabirini sevmiyorum, kişisel gelişim raflarındaki saçmasapan kitapları aklıma getiriyor. Ama sorunun yanıtı “Evet”. Kitaplar, romanlar, başkalarının zihnine girebilmemiz için mükemmel araçlar. Başkalarının yaşadıkları çelişkileri, zorlukları, zayıflıkları ben romanlarla öğrendim. Empati duygum romanları okuyarak gelişti, başka türlü nasıl gelişir bilmiyorum. Diğer yandan romanlar ile kişisel gelişim kitaplarını ayıran en önemli nokta kişisel gelişim kitaplarının “sorularınıza yanıtlar verdiğini” iddia etmesidir. Bu elbette yalan bir vaattir. Romanlar ise sorularınıza yanıt vermez. İyi romanlar dürüsttür. Yanıttan çok soru sorarlar. Soruları deşerler, yanıt adaylarını verirler, anahtar değil, anahtar demeti verirler, o anahtarlardan biri hayatınızdaki kilitleri açar mı açmaz mı, bir garantisi yoktur.

-En son okuduğunuz kitap nedir?

Murakami, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları. Vasattı bence.

-Kitap yazarken ne yapıyorsunuz? (kahve içmek, çay içmek, uzanmak, vs)

Kahvesiz olmaz. Masada yazarım çünkü yazmak ciddi bir iştir. Yazdıklarımı okurken, kontrol ederken kuru yemiş atıştırdığım olur, film seyreder gibi çekirdek çıtlarım. Bir bölümü güzel bağladığımı düşünürsem arkama yaslanır ve bir keyif şarkısı açarım.

-Okuduğunuz ve beğendiğiniz 5 kitap nedir?

Oscar Wilde – Dorian Gray’in Portresi
Douglas Adams – Uzun Karanlık Çay Saati
Bukowski – Kasabanın En Güzel Kızı
Carl Sagan – Kozmos
Melville – Katip Bartleby

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Doğu Yücel Özel Röportaj” için bir yorum

  • 28 Mart 2018 tarihinde, saat 09:49
    Permalink

    “Ne bestseller raflarına ne de eleştirmenlerin söylediklerine kansınlar.” kesinlikle katılıyorum. Gidip görmeden kitap almak çok saçma.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.