Görmek – Jose Saramago

Körlük kitabının devamı niteliğinde olan Görmek kitabını uzun bir süre sonunda bitirdim. Gerçekten çok sıkıcı ve bir an önce bitsin de kurtulayım diye dua ediyorsunuz. Çok gereksiz şekilde uzatılmış, bir de yazarın yazma stili buna eklenince can sıkıcı oluyor. Ama yine de Körlük kadar olmasa da güzel bir kitap.

Ne duymak istediğinizi söyleyin de bu konu kapansın

Arka Kapak

Adı belirsiz bir ülkenin başkentinde seçim günü bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başlayınca kimse oy atmaya gitmez. Öğleden sonra yağmur durunca, saat tam dörtte, seçmenler sanki emir almışçasına sandıkların başına koşarlar. Ama sandıklar açıldığında, kullanılan oyların yüzde 83’ünün boş olduğu ortaya çıkar. Bunun bozguncu bir grubun, dahası uluslararası bir anarşist örgütün işi olduğunu düşünen hükümet olağanüstü hal ilan eder. Yıllar önce kenti saran “körlük salgını”ndan kurtulan tek kişinin bu olayla bağlantılı olduğundan kuşkulanılır. “Beyaz veba”nın öteki kentlere de yayılmasını önlemek için başkent abluka altına alınır, bir polis komiseri “suçlular”ı bulmakla görevlendirilir.

“Umut tuz gibidir, insanı doyurmaz ama ekmeğe tat verir.”

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago’nun Körlük’ten sonra kaleme aldığı Görmek, demokrasinin kırılganlığı ve hükümetlerce saptırılması üstüne şaşırtıcı bir taşlama. Günümüz edebiyatının üslup ustasından derin bir çağ eleştirisi.

Yorumum

Jose Saramago kendi has yazma stili olan bir yazar. Okurken sıkılıp bunalabilirsiniz. Bu yanlış hatırlamıyorsam okuduğum 4. kitabı ama her seferinde bir can sıkıntısı oluyor. Ayrıca diyalog kısımlarında kim ne söylemiş diye dikkat etmeye çalışırken saatler geçiyor. Körlük kadar  olmasa da güzel bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Bazı davalarda karar zaten önceden alınmıştır

Kitabın konusuna gelecek olursak; bilinmeyen bir ülkede seçim yapılır. Oyların %70’inden fazlası boş çıkar. Seçim tekrarlanır ve bu sefer oyların %85’inden fazlası boş çıkar. Hükümet boş oy kullananlara uyarılar yapar ama nafile.  Hükümet ülkeyi terk etme kararı alır. Ama ülkede normal hayat devam eder. Bunun üzerine hükümetin planları vardır. Devamında ise Körlük kitabıyla ilgili bir bağlantı ortaya çıkıyor.

Görmek Kitap Kapağı Görmek
Jose Saramago
Roman
2011
324

Adı belirsiz bir ülkenin başkentinde seçim günü bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başlayınca kimse oy atmaya gitmez. Öğleden sonra yağmur durunca, saat tam dörtte, seçmenler sanki emir almışçasına sandıkların başına koşarlar. Ama sandıklar açıldığında, kullanılan oyların yüzde 83'ünün boş olduğu ortaya çıkar. Bunun bozguncu bir grubun, dahası uluslararası bir anarşist örgütün işi olduğunu düşünen hükümet olağanüstü hal ilan eder. Yıllar önce kenti saran "körlük salgını"ndan kurtulan tek kişinin bu olayla bağlantılı olduğundan kuşkulanılır. "Beyaz veba"nın öteki kentlere de yayılmasını önlemek için başkent abluka altına alınır, bir polis komiseri "suçlular"ı bulmakla görevlendirilir.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago'nun Körlük'ten sonra kaleme aldığı Görmek, demokrasinin kırılganlığı ve hükümetlerce saptırılması üstüne şaşırtıcı bir taşlama. Günümüz edebiyatının üslup ustasından derin bir çağ eleştirisi.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.