Güneş Hırsızları – Doğu Yücel

Doğu Yücel’in Kimdir Bu Mitat Karaman kitabını okuduktan sonra tüm kitaplarının siparişini verdim. İyi ki de vermişim. Güneş Hırsızları kitabı da en az Mitat Karaman kitabı kadar güzel.

Arka Kapak

Güneş Hırsızları hayal gücüyle şaşırtan, sivri diliyle tabuları sarsan, ince mizahıyla gülümseten 12 istasyonlu bir “arama kurtarma” yolculuğu. Bu yolculuk boyunca eski bir sinema salonunda sihirli bir deneyim de yaşayacaksınız, kendinizi ilk uzaylı-insanoğlu buluşmasının başrolünde de bulacaksınız. Uzak bir gelecekte Güneş’e doğru uçtuğunuz da olacak, ilk çağlarda bir mağarada ölüm kalım savaşı verdiğiniz de… Büyülü gerçekçilikten distopya edebiyatına, masallardan şehir efsanelerine geniş bir yelpazede anlatılan öyküler günümüzün ironik bir resmini çiziyor. Ayakları yere basan ama ayaklarınızı yerden kesmeyi ihmal etmeyen öyküler bunlar.Güneş Hırsızları’nı okuduktan sonra dünyaya ve tabii ki güneşe bambaşka bir gözle bakacaksınız.

Yorumum

Kitap kısa kısa bir çok hikayeden oluşuyor. Her hikaye sanki farklı bir kitap gibi. Bir çok hikaye okudum ama Doğu Yücel’in hikayeleri çok farklı. Gerçek üstü hikayeler.

Hele bazı hikayeler var ki acaba ne olacak diye düşünüp duruyorsunuz. Her hikaye sizi farklı bir aleme götürüyor.

Ayrıca bu hafta Doğu Yücel Ankara’daydı ve kendisiyle tanışma fırsatını yakaladım. Hem kitaplarımı imzalattım hem de kısa bir sohbet imkanımız oldu. Mitat’ın filmini yapmak ve devam kitabını yazmak istediğini dile getirdi. Umarım hem filmi gelir hem de ikinci kitabı.

Güneş Hırsızları Kitap Kapağı Güneş Hırsızları
Doğu Yücel
Öykü
Doğan Kitap
2014

Güneş Hırsızları hayal gücüyle şaşırtan, sivri diliyle tabuları sarsan, ince mizahıyla gülümseten 12 istasyonlu bir "arama kurtarma" yolculuğu. Bu yolculuk boyunca eski bir sinema salonunda sihirli bir deneyim de yaşayacaksınız, kendinizi ilk uzaylı-insanoğlu buluşmasının başrolünde de bulacaksınız. Uzak bir gelecekte Güneş'e doğru uçtuğunuz da olacak, ilk çağlarda bir mağarada ölüm kalım savaşı verdiğiniz de... Büyülü gerçekçilikten distopya edebiyatına, masallardan şehir efsanelerine geniş bir yelpazede anlatılan öyküler günümüzün ironik bir resmini çiziyor. Ayakları yere basan ama ayaklarınızı yerden kesmeyi ihmal etmeyen öyküler bunlar.Güneş Hırsızları'nı okuduktan sonra dünyaya ve tabii ki güneşe bambaşka bir gözle bakacaksınız.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.