Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Arka Kapak

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?


Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın’da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

 

Yorumum

sevgisi bana bu dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu öğretecekti.

Orhan Pamuk’un dili normalde bana o kadar ağır gelir ki, incecik bir kitabı bitirene kadar 1 ay geçer. Ama Kırmızı Saçlı Kadın öyle olmadı. İlk defa bu kadar güzel, hızlı ilerleyen bir Orhan Pamuk kitabı okudum. 4-5 gün içerisinde bitirdim.

Kitabın hikayesi oldukça karışık. Kahramanımız Cem. Cem’in babasının ortadan kayboluşuyla başlıyor hikaye. Kahramanımız çocuk yaşta kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Kuyu işine giriyor. Ordan ayrılıyor üniversiteye gidiyor. Bir çok karmaşık olay yaşıyor tabi bu sırada. Ne olacak ne bitecek diye sabırsızlıkla okuyorsunuz.

Uzun bir süre kimseyle konuşmadım; içime döndüm. Dünya ile arama uzaklık koydum. Dünya güzeldi, içim de güzel olsun istedim. İçimde bir suçluluk, hatta kötülük yokmuş gibi yaparsam, yavaş yavaş kötülüğü unuturdum. Böylece hiçbir şey olmamış gibi yapmaya başladım. Hiçbir şey olmamış gibi yaparsanız ve gerçekten de hiçbir şey olmuyorsa, hiçbir şey olmaz sonunda.

Orhan Pamuk’un tüm kitaplarını okuyan kişiler bu kitabı pek beğenmemiş olsa da bence en güzel kitaplarından birisi. Fiyatı da oldukça uygun. Mutlaka alıp okuyun ve kütüphanenizin baş köşesine koyun.

5 üzerinden 4 puan versem de aslında bir Tess Gerritsen kitabı gibi merakla ve heyecanla okudum. Karmaşık hikayeler kafanızı karıştırmıyor. Aksine size daha çok heyecan katıyor.

Hepinize iyi okumalar…

Avrupai Türk zenginleri laikliği “sen ne karışıyorsun benim Allah ile ilişkime” bahanesiyle savunurlar” diye devam etti Serhat. “Ama aslında laikliği Allah ile hiç ilişkileri olmadan, akıllarına esen her kötülüğü modernliktir diye gönül rahatlığıyla yapabilmek için isterler.”

Kırmızı Saçlı Kadın Kitap Kapağı Kırmızı Saçlı Kadın
Orhan Pamuk
Yerli Roman
Yapı Kredi Yayınları
2016
204

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?
Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın'da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.