Olağanüstü Bir Gece – Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Olağanüstü Bir Gece

Arka Kapak

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Yorumum

İnsanın kendini keşfetme hikayesi. Bölüm bölüm olmayan kitapları çok zor okuduğum için bu kitabı da okumak bir hayli zor oldu ama yine de oldukça beğendim. Kitabımızın kahramanı dertsiz tasasız bir burjuva beyefendisi. Bir gün sevgilisi tarafından terkedilir fakat üzülmesi gerekirken hiçbir şey hissetmediğini farkeder. Başka konularda da hissizliği devam edince, bundan rahatsızlık duymaya başlar ve hikayemiz başlar.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Arka Kapak

Yaşama tutunmak zorunda kalırsam, bu mektubu paramparça edeceğim ve her zaman yaptığım gibi sessizliğimi, bilinmezliğimi korumaya devam edeceğim. Ancak bu mektup şu an elindeyse, bil ki artık ölmüş olan bir kadının, hayatını en başından son anlarına kadar sana adamış olan bir kadının hayat hikâyesini dinliyorsun.

Sözlerim seni korkutmasın sakın. Bu ölü kadın artık hiçbir şey istemiyor; ne sevgi ne acınma ne de bir teselli… Sadece tek bir şey istiyorum senden; şu an sana sığınan acımın bana söylettiği her şeye inanmanı.

Hepsine inan, senden tek isteğim bu. Hem hiç kimse biricik çocuğunu ölüme teslim etmişken yalan söylemez.

Yorumum

Aşkın tanımını istiyorsanız bu kitabı okuyun. Bir kadının ilk kez gördüğü bir adama anında aşık olmasıyla başlıyor aslında hikayemiz. Bu aşkı bir türlü söyleyemiyor. Sürekli onu izliyor, sürekli ona yakınlaşmaya çalışıyor. Yıllar geçiyor ve aşık olduğu adama mektup yazmaya karar veriyor.  “Sana, beni asla tanımamış olan sana.”

Olağanüstü Bir Gece Kitap Kapağı Olağanüstü Bir Gece
Stefan Zweig
Diğer
İş Bankası Kültür Yayınları
80

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

mert

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.